پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - طبیعت گیلان ،زیباترین تابلوی آفرینش
بازدید : 625 20 مهر 1392 ساعت 13:32 شماره :25281

طبیعت گیلان ،زیباترین تابلوی آفرینش

 

استفاده مناسب از جنگل باعث حفظ ونگهداری آن می شود ،اما اگر ازاین

ثروت خدادادی درست استفاده نکنیم زیانهای بسیاری به کشور ما میرسد.

     به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان گیلان مهندس رحمت اله رحمانی مدیر کل منابع طبیعی وآبخیزداری گیلان بابیان مطلب فوق اعلام داشت:اثر ونقش جنگل به عنوان یکی از منابع مهم طبیعی برکسی پوشیده نیست تا آنجاکه جنگل را بزرگترین نعمت های خداوند دانسته اند وآن را باارزش ترین سرمایه های یک کشور به حساب می آورند.از طرفی نابودی وویرانی جنگل باعث خسارت های جبران ناپذیری می شود ، بطوری که این خسارت ها حتی در زندگی نسل های آینده نیز اثر نامطلوب می گذارد.

    وی افزود:جنگل های استان گیلان  بامساحت 565 هزار هکتار یکی از قدیمی ترین جنگل های جهان است وبه دلیل داشتن آب وهوای مناسب وبرخورداری از بالاترین میزان بارندگی سالیانه در کشور ونزدیکی به دریای خزر یکی از جنگل های نمونه وبرتر می باشند.باتوجه به اهمیت منابع طبیعی وجنگل ،متاسفانه در سال های اخیر شاهد تخریب جنگل ومرتع توسط عوامل انسانی هستیم که یکی از مهمترین آنها آتش سوزی است وموجب زیان های بسیاری از جمله از بین رفتن درختان ، نهال ها وبذرهای جنگلی ومرتعی ،آسیب رساندن به خاک جنگل و مرتع واز بین رفتن حاصل خیزی آنها ،خسارت به گردشگاه های جنگلی وگسترش آفات وامراض گیاهی در مناطق سوخته شده واز بین رفتن منازل و دام های روستاهای حاشیه جنگل می باشد.

    مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری گیلان با توجه به فررسیدن فصل پاییز و آغاز وزش باد های گرم  تصریح کرد: بنابر اقلیم و رفتار ثابت طبیعت در استان گیلان علی رغم اینکه فصل پاییز از ایام پر باران سال محسوب می شود لاکن در برخی از روز های این فصل شاهد وزش باد های گرم موسمی در سطح استان می باشیم که موجب کاهش شدید رطوبت نسبی محیط و خشک شدن  لاشبرگ و خاک برگ های کف جنگل می شود و این امر خطر بروز حریق در مناطق جنگلی را تشدید می نماید لذا  به منظور آشنایی هرچه بیشتر ساکنان حاشیه جنگل وگردشگرانی که طبیعت چشم نواز وبکر جنگل را برای گذران وتفرج انتخاب کرده اندخواهشنمدیم بارعایت موارد ذیل درراه صیانت وحفاظت از انفال الهی سهم شایانی داشته باشیم.

1-تاجاییکه مقدور است از روشن کردن آتش پرهیز نموده ودر صورت نیاز مبرم سعی شود در محل مناسب وعاری از خاشاک وبرگهای کف جنگل وبه دور از تنه درختان وبارعایت ایمنی لازم اقدام نموده وبه محض رفع نیاز با ریختن آب یا خاک آتش را کاملا خاموش نماییم و پس ار اطمینان از اطفای کامل اتش محوطه را ترک نماییم . .

2-با توجه به این که شیشه وبطری های یکبار مصرف در اثر تابش نور خورشید به مانند عدسی عمل نموده وبا ایجادحرارت در کف جنگل یا مرتع که دارای خاک برگ یا تراشه های کوچک چوب می باشد موجب ایجاد حریق میگردداز به جا گذاردن بطری ها وشیشه های شکسته شده در داخل جنگل ومرتع جدا خودداری نموده ودر صورت مشاهده جمع آوری نمایید.

3-آگاه کردن کودکان ونوجوانان نسبت به آتش سوزی وجلوگیری از بازی آنان باآتش خصوصا در داخل جنگل ومرتع باعث پیشگیری از بلایا خواهدشد.

4-در صورت مشاهده حریق اگرآتش سوزی تازه شروع شده باشد لازم ضمن رعایت احتیاط ودر صورت امکان با پاشیدن آب ویا خاک ویا کوبیدن با بیل وشاخه درختان آنراخاموش کنید.

مدیر کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان گیلان در پایان اظهار داشت:از گیلانیان ارجمند به ویژه ساکنان محترم حاشیه جنگل وهمچنین از گردشگران ومهمانان بزرگواری که به منظور بهره مندی از طبیعت گیلان مناطق جنگلی این استان را انتخاب نموده اند در خواست می شود در صورت مشاهده هرگونه حریق یا وجود دود ناشی از آتش سوزی در مناطق مختلف استان گیلان باشماره تلفن 6669745 و یا 6667506(امدادجنگل ومرتع )که به صورت شبانه روزی در خدمت مردم فهیم وطبیعت دوست می باشد تماس حاصل فرموده .یار ویاور همیشگی حفاظت از طبیعت بکر خطه سرسبز گیلان باشند

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :