پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - آتش سوزی در ۵۵ نقطه از عرصه های منابع طبیعی گیلان طی یک هفته
بازدید : 38 26 دی 1399 ساعت 17:20 شماره :81154

آتش سوزی در ۵۵ نقطه از عرصه های منابع طبیعی گیلان طی یک هفته

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان و به نقل از خبرگزاری ایسنا مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان، برآورد اولیه از سطوح درگیر با آتش را حدود ۶۵ هکتار دانست و یادآور شد: بیش از ۳۰ هکتار از این عرصهها طی دو روز گذشته با حریق مواجه شده است و طبق پیشبینیهای هواشناسی، وزش باد گرم تا فردا ادامه دارد.

میرحامد اختری، با اشاره به وزش باد گرم شدید در عرصههای جنگلی و مرتعی استان گیلان از ۲۰ دیماه تاکنون، اظهار کرد: طی مدت مذکور ۵۵ نقطه در سطح جنگلها و مراتع استان درگیر آتشسوزی بودند.

وی با بیان اینکه طی دو روز گذشته با افزایش تعداد حریقها مواجه هستیم، افزود: در حال حاضر عملیات اطفا در اطاقور لنگرود و تابستاننشین املش و روستای کچای رشت توسط پرسنل منابع طبیعی و نیروهای امدادی انجام میشود و آتش تحت کنترل است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، از کنترل کامل آتشسوزی در غرب استان خبر داد و تصریح کرد: هماکنون وضعیت حریق به دلیل وزش باد شدید در اشکراب و جانشرود سیاهکل و اشکورات رودسر نگرانکننده است لذا اقدام به گسیل نیروهای منابع طبیعی به این مناطق کردیم تا از گسترش آتش جلوگیری کنند.

اختری، با بیان اینکه آتشسوزی در عرصههای جنگلی بیشتر درختان خشک شده و شکسته و افتاده را درگیر کرده است، گفت: خوشبختانه این آتشسوزیها سطحی بوده و در مراحل اولیه اطفا شده و به جنگلهای ما آسیب جدی وارد نشده است.

وی برآورد اولیه از سطوح درگیر با آتش را حدود ۶۵ هکتار دانست و یادآور شد: بیش از ۳۰ هکتار از این عرصهها طی دو روز گذشته با حریق مواجه شده است و طبق پیشبینیهای هواشناسی، وزش باد گرم تا فردا ادامه دارد.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان با بیان اینکه طی هفته اخیر در عرصههای جنگلی ۱۰ شهرستان آتشسوزی داشتیم، خاطرنشان کرد: بیش از ۴۵۰ نفر از نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی با استفاده از تجهیزات اطفای حریق همچون دمنده و آبپاش و آتشکوب و... در حال اطفای حریق هستند. همچنین فرمانداران و بخشداران و هلال احمر و جهاد کشاورزی و مدیریت بحران و سپاه و بسیج به نیروهای یگان حفاظت کمک میکنند.

اختری، از آمادگی هلیکوپر هلال احمر برای اطفای حریق خبر داد و متذکر شد: با توجه به وزش شدید باد، استفاده از هلیکوپر برای اطفای آتش کارایی لازم را ندارد. همچنین وضعیت حریق در سطح عرصههای منابع طبیعی فعلا تحت کنترل است و نیازی به هلیکوپر نداریم.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :