پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - افتتاح نخستین بند سرشاخه گیر گیلان با اعتبار ۲.۳ میلیاردی
بازدید : 58 16 بهمن 1399 ساعت 11:39 شماره :81904

افتتاح نخستین بند سرشاخه گیر گیلان با اعتبار ۲.۳ میلیاردی
 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان و به نقل از خبرگزاری ایسنا مدیرکل منابع طبیعی گیلان، رسالت اصلی بندهای سرشاخهگیر را حذف محمولات همراه با جریان آب دانست و گفت: همزمان با چهارمین روز از ایامالله دهه فجر پروژه بند سرشاخهگیر بر روی رودخانه پلنگرودخان صومعهسرا به بهرهبرداری رسید.

میرحامد اختری از افتتاح نخستین بند سرشاخهگیر استان گیلان در شهرستان صومعهسرا خبر داد و اظهار کرد: همزمان با چهارمین روز از ایامالله دهه فجر پروژه بند سرشاخهگیر بر روی رودخانه پلنگرودخان در بخش چالکسر به بهرهبرداری رسید.

وی با بیان اینکه پروژه مذکور برای نخستینبار در استان گیلان اجرایی شده است، افزود: بعد از شهرستان صومعهسرا، بهرهبرداری از دومین بند سرشاخهگیر استان در شهرستان تالش در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، عرض بستر رودخانه پلنگرودخان را ۲۴.۶ متر و عرض بستر فعال آن را ۱۸ متر دانست و تصریح کرد: سازهای که بر روی این رودخانه احداث شده، از طول تقریبی ۳۰۰ متر برخوردار است.

اختری، حجم سازه گابیونی بند سرشاخهگیر پلنگرودخان را معادل ۴۷۲۳ مترمکعب دانست و عنوان کرد: برای اجرای این پروژه ۹۲۰ مترمکعب بتنریزی صورت گرفته و ۱۶.۵ تن آرماتوربندی دارد.

وی اعتبار هزینه شده برای احداث بند سرشاخهگیر صومعهسرا را دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات صندوق ملی توسعه دانست و یادآور شد: ارتفاع سازه مذکور چهار متر بوده که مشتمل بر پی، بدنه و ۴۱ ستون به ارتفاع یک و نیم متر است.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان، رسالت اصلی بندهای سرشاخهگیر را حذف محمولات همراه با جریان آب دانست و گفت: حفاظت از دیوارههای رودخانه و ممانعت از خاکشویی جدار رودخانه از دیگر مزایایی بندهای سرشاخهگیر است.

اختری، با بیان اینکه استان گیلان در مجموع ۵۲ حوضه آبخیز دارد، خاطرنشان کرد: در طول سنوات گذشته پروژههای متعدد آبخیزداری در این حوضهها اجرایی شده که در سال جاری، ۱۰ پروژه مکانیکی آبخیزداری در سطح هفت شهرستان در دست اجرا میباشد.

 

فریور نقوی، معاون فنی و آبخیزداری ادارهکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان نیز با اشاره به اهمیت احداث بند سرشاخهگیر در شهرستان صومعهسرا، تاکید کرد: دبی رودخانه پلنگرودخان در روزهای عادی ۱.۱۶ مترمکعب بر ثانیه است، اما دبی سیلابی آن به ۳۴ مترمکعب بر ثانیه میرسد.

وی طراحی بند سرشاخهگیر را برای پاسخگویی به سیل ۲۵ ساله دانست و اضافه کرد: در حال حاضر دو بند سرشاخهگیر در صومعهسرا و تالش کلید خورده و مطالعات در سایر حوضههای آبخیز استان برای احداث بندهای سرشاخهگیر دیگر در دست انجام است.

معاون فنی و آبخیزداری گیلان، از افتتاح ۴۸ پروژه آبخیزداری در ایامالله دهه فجر امسال خبر داد و تصریح کرد: این پروژهها در شهرستانهای آستارا، تالش، رضوانشهر، صومعهسرا، شفت، رودبار، سیاهکل، املش و رودسر به بهرهبرداری خواهد رسید.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :