پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - معاون امور جنگل گیلان خبر داد
بازدید : 38 21 بهمن 1399 ساعت 9:46 شماره :82200

معاون امور جنگل گیلان خبر داد
embed'>به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان و به نقل از خبرگزاری ایسنا معاون امور جنگل گیلان، از تولید ۵۰۰ هزار اصله نهال صنوبر برای توزیع رایگان در اسفندماه امسال خبر داد و عنوان کرد: سه نهالستان گیلان را اختصاص به زراعت چوب دادیم.

زراعت چوب به روش سنتی از دیرباز در کشور ما وجود داشته و کشاورزان در حاشیه باغات و مزارع خود اقدام به کشت گونههای درختی میکردند.

با اجرای طرح تنفس و توقف برداشت تجاری از چوب در جنگلهای شمال کشور، همچنین هزینههای بالای واردات چوب و وجود آفاتی که ممکن است با واردات به کشور ورود پیدا کند، توجه به تولید چوب در داخل معطوف شده تا تامین چوب مورد نیاز صنایع سلولزی را بر عهده بگیرد.

از سال ۸۴ تاکنون به صورت تجمعی زراعت چوب در مساحتی معادل ۲۳۰ هزار هکتار اجرایی شده و بخشهایی از آن به بهرهبرداری رسیده است.

استانهایی که بارندگی ندارند، جزو اولویتهای زراعت چوب نیستند، اما استان گیلان در حال حاضر قطب زراعت چوب کشور محسوب میشود.

محمدرضا عبدالهی، با اشاره به اجرای طرح تنفس و توقف بهرهبرداری از جنگلهای طبیعی، اظهار کرد: برای تامین نیاز چوبی کشور و پر کردن خلاء ناشی از تنفس از سال ۹۶، به سمت زراعت چوب رفتیم.

وی از نیاز روزافزون صنایع چوبی به ویژه ام.دی.اف به مواد خام چوبی خبر داد و تصریح کرد: در حال حاضر نیاز چوبی سالانه کشور ۱۱ میلیون مترمکعب که با این شیب تند، طی پنج سال آینده به ۱۵ میلیون مترمکعب خواهد رسید.

معاون امور جنگل ادارهکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، عدم توجه به زراعت چوب را موجب افزایش قاچاق چوب دانست و افزود: در صورت تامین نکردن نیاز چوبی کشور با تعطیلی کارخانجات مواجه خواهیم شد. از طرف دیگر در حوزه واردات چوب نیز با مسائل مربوط به ارز و تحریمها درگیر هستیم

.

عبدالهی، با اشاره به توجه برنامه ششم توسعه به زراعت چوب در دو بخش اراضی ملی و اراضی مستثنیات، خاطرنشان کرد: براساس برنامه ششم باید در ۷۵ هزار هکتار از اراضی ملی کشور زراعت چوب انجام شود که سهم استان گیلان ۶۶۰۰ هکتار است.

وی با بیان اینکه تاکنون زراعت چوب در ۲۵۰۰ هکتار از اراضی ملی استان گیلان از طریق مزایده و انتخاب مجری عملیاتی شده است، گفت: تعدادی از صنایع چوبی استان پای کار زراعت چوب آمدند.

معاون امور جنگل، گیلان با اشاره به وجود زراعت چوب سنواتی در گیلان شامل گونههای کاج و صنوبر، متذکر شد: در حال بهرهبرداری از این عرصهها و تزریق حجم قابل توجهی از مواد چوبی به صنایع هستیم. البته بعد از برداشت، قرارداد زراعت مجدد چوب در عرصههای تخلیه شده منعقد خواهد شد.

عبدالهی، با بیان اینکه طی امسال و سال آینده بالغ بر ۱۵۰۰ هکتار دیگر زیر پوشش زراعت چوب خواهد رفت، خاطرنشان کرد: همچنین در حال تهیه طرح جهت برونسپاری زراعت چوب در اراضی باقی مانده هستیم تا به عدد ۶۶۰۰ هکتار برسیم.

وی از آغاز برداشت چوب در سطح ۲۰۰۰ هکتار از اراضی زراعت شده سنواتی در شهرستانهای شفت، صومعهسرا، رضوانشهر و لنگرود خبر داد و تصریح کرد: با توجه به گذشت ۳۰ سال از عمر درختان صنوبر کاشته شده، با کاهش کیفیت آنان مواجه هستمی، زیرا عمر مفید گونه صنوبر بین پنج تا ۱۰ سال است. همچنین وجود درختان کاخ در عرصههای جنکلی به دلیل اشتعال بالا سودمند نیست.

این مقام مسئول اضافه کرد: استان گیلان پنج سال گذشته رتبه نخست زراعت چوب کشور هم در سطح و هم در هکتار را دارا بود، اما به واسطه نوسان قیمت چوب شاهد فاصله گفتن مردم از زراعت چوب بودیم، اما خوشبختانه به دنبال افزایش قیمت، دوباره تمایل مردم به زراعت چوب بالا رفته است.

معاون امور جنگل گیلان، با بیان اینکه هماکنون حدود ۳۵ تا ۴۰ هزار هکتار از اراضی مردم زیر پوشش زراعت صنوبر است، گفت: اقدامات ترویجی و تسهیلاتی نیز با همکاری بانک کشاورزی برای زارعین پیشبینی شده است. در این راستا طی سال جاری ۲.۵ میلیارد تومان تسهیلات زراعت چوب در نظر گرفته شده که برای هر هکتار هشت تا ۱۰ میلیون تومان اختصاص مییابد.

وی از تولید ۵۰۰ هزار اصله نهال صنوبر برای توزیع رایگان در اسفندماه امسال خبر داد و عنوان کرد: سه نهالستان گیلان را اختصاص به زراعت چوب دادیم و مردم و دستگاههای دارای فضای قابل کشت میتوانند این نهالها را دریافت کنند.

عبدالهی، تولید این نهالها را با مشارکت صنایع ام.دی.اف استان دانست و یادآور شد: همچنین در شهرستان آستانه اشرفیه نیز تولید نهال توسط بخش خصوصی در حال انجام است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :