پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - صنوبرکار نمونه کشور
بازدید : 76 25 بهمن 1399 ساعت 13:37 شماره :82231

صنوبرکار نمونه کشور

 

درختکاری وصیت پدرم است/ تاکنون ۴۷ هکتار صنوبرکاری کردم

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان و به نقل از خبرگزاری ایسنا صنوبرکار نمونه کشور گفت: پدرم در بخش پیمانکاری چوب کار میکرد و لذا همواره توصیه میکرد بعد از بریدن هر درخت دو برابر آن را بکارم لذا ۱۸ سال است که درختکاری میکنم.

عباس مهرپور، صنوبرکار نمونه کشور، با بیان اینکه از دوران نوجوانی به زراعت و مزرعهداری علاقمند بودم، اظهار کرد: از همان دوران در کنار پدر دامداری و مرغداری انجام میدادم.

وی با اشاره به وصیت پدر درباره درختکاری، افزود: پدرم در بخش پیمانکاری چوب کار میکرد و لذا همواره توصیه میکرد بعد از بریدن هر درخت دو برابر آن را بکارم لذا اکنون حدود ۲۰ سال است که در حوزه کشاورزی، دامداری و مرغداری مشغول هستم.

این صنوبرکار نمونه، با بیان اینکه ۱۸ سال پیش در ۱۱ هزار مترمربع نخستین درختکاری خودم را انجام دادم، تصریح کرد: طی این مدت همه ساله بین پنج تا هفت هکتار درختکاری داشتم و در سال زراعی امسال ۱۳.۲ هکتار درختکاری صنعتی صنوبر را انجام دادم که همراه با ایجاد خزانه و نهالستان است.

مهرپور، از کشت توام محصولات جالیزی در اراضی درختکاری شده خود خبر داد و خاطرنشان کرد: رشته تحصیلی بنده صنایع چوب و کاغذ است، اما درختکاری را صرفا یک کار اقتصادی نمیبینم، زیرا کاشتن درخت یک کار خداپسندانه و عامهپسندانه است.

وی با اشاره به نقش درختکاری در کیفیت زندگی آیندگان، یادآور شد: درختکاری به طبیعت کمک میکند و موجب احیای خاک و تولید اکسیژن میشود لذا درختکاری را یک امر چندمنظوره بدانیم.

این صنوبرکار نمونه، با بیان اینکه زراعت چوب در حوزه صنعتی و تیراژ بالا(حداقل یک هکتار) شغل محسوب میشود، گفت: درختکاری در حوزه زراعت چوب نوعی سرمایهگذاری است و زارعین باید صبور و شکیبا باشند تا به سود مورد نظر برسند.

مهرپور، اراضی درختکاری شده خود در شهرستان صومعهسرا را ۴۷ هکتار دانست و اضافه کرد: این درختکاری در اراضی مستثنیات بوده و به ازای هر هکتار ۱۱۰۰ اصله نهال کاشتهام. در نظر دارم تا سال ۱۴۰۱ به صورت اجاره ۱۰ ساله اراضی ملی نیز درختکاری داشته باشم.

وی با بیان اینکه تا سال گذشته از نهالستان ادارهکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان نهال صنوبر دریافت میکردم، ادامه داد: برای نخستین بار خزانه ژنتیکی صنوبر را احیا کردم و تا ۳۰ سال آینده نهال دارم.

این صنوبرکار نمونه، از تولید ۸۰ هزار اصله نهال آماده فروش و انتقال طی امسال خبر داد و تصریح کرد: آماده ارائه اطلاعات و تجربیات شخصی درباره درختکاری به علاقمندان هستم.

وی از جمله چالشهای صنعت درختکاری را دیربازده بودن آن دانست و خاطرنشان کرد: بانکها باید برای بازپرداخت تسهیلات چند سال به زارعین استراحت دهند تا درختان به بازدهی برسند. خوشبختانه قیمت چوب طی دو سال گذشته رشد خوبی داشته و حتی بهتر و بیشتر از شالیکاری جواب میدهد.

مهرپور، از زارعین خواست در کنار درختکاری کشت جالیزی داشته باشند و گفت: این کار علاوه بر مفید بودن برای نهالهای کاشته شده، تمام هزینههای درختکاری را تامین کرده و حتی آورده هم دارد.

میرحامد اختری، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان نیز با بیان اینکه زراعت چوب در دو بخش اراضی ملی و اراضی مستثنیات دنبال میشود، اظهار کرد: در طی سنوات گذشته ۱۷ هزار هکتار زراعت چوب در اراضی مستعد جلگهای استان وجود داشت، اما به دنبال توقف بهرهبرداری از جنگلهای شمال، از نظر قانونی مکلف به زراعت چوب شدیم.

وی توقف بهرهبرداری چوب از جنگلهای هیرکانی را مساوی با گسترش واردات و زراعت چوب دانست و افزود: در راستای برنامه ششم توسعه مکلف به زراعت چوب در ۶۶۰۰ هکتار از اراضی ملی استان گیلان شدیم؛ البته تا سال ۹۸ پیشرفت چشمگیری حاصل نشده بود، اما طی امسال روند کار سرعت بیشتری گرفته است.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان، با بیان اینکه در حال حاضر در ۱۸۰۰ هکتار از اراضی ملی استان براساس قانون احاله مدیریت و زراعت صنوبر صورت گرفته است، گفت: در جریان مزایده، کلیه مجریان زراعت چوب را از گیلان انتخاب کردیم

 

جنگلهای گیلان اکسیژن سالانه شش میلیون نفر را تامین میکند

اختری، با اشاره به ظرفیت زراعت چوب در اراضی مستثنیات، تصریح کرد: گیلان در گذشته ۶۵ هزار هکتار زراعت چوب در اراضی مردم داشت و هم از نظر حجم تولید و هم از نظر سطح زیر کشت در کشور اول بودیم، اما به دنبال کاهش قیمت چوب، بخشی از زارعین کار را رها کردند. خوشبختانه با افزایش مجدد ارزش افزوده چوب، در حال حاضر ۴۰ هزار هکتار صنوبرکاری در اراضی مستثنیات داریم که از نظر حجم تولید اول هستیم.

وی نیاز چوبی سالانه کشور را معادل ۱۱ میلیون مترمکعب دانست که تنها پنج میلیون مترمکعب آن در گیلان مصرف میشود و خاطرنشان کرد: وجود کارخانجات بزرگ پالتسازی، فیبر و ام.دی.اف مصرف چوب در گیلان را بالا برده است.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان، برداشت سالانه چوبآلات جنگلی را ۱۵۰ هزار مترمکعب دانست و اضافه کرد: طرح تنفس فرصت خوبی برای زراعت چوب است، زیرا این میزان برداشت از جنگلها جوابگوی نیاز کشور نبود. در واقع زراعت چوب طی ۱۰ سال آینده خودش را نشان میدهد و با افزایش تولید چوب، نیاز چوبی کشور برطرف شده و علاوه بر حفاظت از جنگلهای هیرکانی، اشتغالزایی و خودکفایی نسبت به واردات خواهیم داشت.

اختری، با اشاره به اهمیت حفاظت از جنگلهای هیرکانی به عنوان تنها بازمانده دوران سوم زمینشناسی، یادآور شد: گیلان ۵۶۵ هزار هکتار جنگل طبیعی دارد که در هر هکتار سالانه ۲.۵ تن اکسیژن تولید میشود که معادل مصرف ۱۰ نفر است لذا میزان اکسیژن تولید شده در جنگلهای گیلان نیاز شش میلیون نفر را تامین میکند که نشاندهنده ارزش این جنگلهاست.

وی با بیان اینکه سال آینده آماده احاله مدیریت ۲۰۰۰ هکتار از اراضی ملی استان برای زراعت چوب هستیم، اظهار کرد: سالانه ۵۰۰ هزار اصله نهال صنوبر در سه نهالستان تخصصی گیلان تولید میشود و برای زراعت چوب در اختیار مردم قرار میگیرد.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان، با اشاره به ارائه تسهیلات ۱.۳ میلیارد تومانی زراعت چوب از سوی سازمان جنگلها و بانک عامل با کارمزد کم، اضافه کرد: هر هکتار صنوبرکاری در سال ۲۰ مترمکعب چوب تولید میکند و لذا در یک دوره ۱۰ ساله شاهد تولید ۲۰۰ مترمکعب چوب در هکتار هستیم. همچنین این اراضی مستعد کشت محصولات جالیزی نیز بوده که برای زارع آورده دارد.

اختری، از شناسایی اراضی ملی موجود در حاشیه باغات و شالیزارها جهت زراعت چوب خبر داد و گفت: این اراضی به مزایده گذاشته میشود و افراد میتوانند تا ۱۰ سال زراعت چوب داشته باشند؛ البته این دوره ۱۰ ساله برای دو دوره بعد نیز(۳۰ سال) قابل تمدید است.

وی سیاست سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری را ترویج زراعت چوب دانست و متذکر شد: برگزاری کلاشهای آموزشی و ترویجی در دستور کار است تا علاوه بر حفاظت از جنگلها، بخشی از بیکاری را رفع کنیم.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :