پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مدیرکل منابع طبیعی گیلان: جنگل های گیلان اکسیژن سالانه ۶ میلیون نفر را تامین می کنند
بازدید : 89 6 اسفند 1399 ساعت 18:30 شماره :82668

مدیرکل منابع طبیعی گیلان: جنگل های گیلان اکسیژن سالانه ۶ میلیون نفر را تامین می کنند

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان و به نقل از خبرگزاری ایسنا/گیلان مدیرکل منابع طبیعی گیلان یادآور شد: در هر هکتار جنگل سالانه ۲.۵ تن اکسیژن تولید میشود که معادل مصرف ۱۰ نفر است لذا میزان اکسیژن تولید شده در جنگلهای گیلان با وسعت ۵۶۵ هزار هکتاری، نیاز شش میلیون نفر را در سال تامین میکند.

میرحامد اختری در جلسه ستاد زراعت چوب استان گیلان که با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در استانداری برگزار شد، با بیان اینکه زراعت چوب یکی از محوریترین پروژههای استان و کشور است، اظهار کرد: برنامه ششم تاکید بر زراعت چوب دارد.

وی با اشاره به پیشبینی زراعت چوب ۷۵ هزار هکتاری در سطح کشور طی برنامه ششم، افزود: به دنبال توقف بهرهبرداری از جنگلهای شمال، توسعه زراعت چوب جهت جبران کسری مواد اولیه صنایع سلولزی دنبال شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، نیاز چوبی سالانه کشور را معادل ۱۱ میلیون مترمکعب دانست که تنها پنج میلیون مترمکعب آن در گیلان مصرف میشود و خاطرنشان کرد: وجود کارخانجات بزرگ پالتسازی، فیبر و ام.دی.اف مصرف چوب در گیلان را بالا برده است.

اختری، برداشت سالانه چوبآلات جنگلی را ۱۵۰ هزار مترمکعب دانست و اضافه کرد: طرح تنفس فرصت خوبی برای زراعت چوب است، زیرا این میزان برداشت از جنگلها جوابگوی نیاز کشور نبود.

وی توقف بهرهبرداری چوب از جنگلهای هیرکانی را مساوی با گسترش واردات و زراعت چوب دانست و افزود: در راستای برنامه ششم توسعه مکلف به زراعت چوب در ۶۶۰۰ هکتار از اراضی ملی استان گیلان شدیم. ۱۸۵۰ هکتار احاله مدیریت اراضی ملی از طریق مزایده جهت توسعه زراعت چوب انجام شده و برای سال آینده هدفگذاری ۲۰۰۰ هکتاری داریم. در جریان مزایده، کلیه مجریان زراعت چوب را از گیلان انتخاب کردیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه زراعت چوب در دو بخش اراضی ملی و اراضی مستثنیات دنبال میشود، عنوان کرد: ۱۷ هزار هکتار از اراضی جلگهای استان مستعد زراعت چوب هستند.

وی با اشاره به ظرفیت زراعت چوب در اراضی مستثنیات، تصریح کرد: گیلان در گذشته ۶۵ هزار هکتار زراعت چوب در اراضی مردم داشت و هم از نظر حجم تولید و هم از نظر سطح زیر کشت در کشور اول بودیم، اما به دنبال کاهش قیمت چوب، بخشی از زارعین کار را رها کردند. خوشبختانه با افزایش مجدد ارزش افزوده چوب، در حال حاضر ۳۵ هزار هکتار صنوبرکاری در اراضی مستثنیات داریم که از نظر حجم تولید اول هستیم.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان، با اشاره به ارائه تسهیلان ۱۰ میلیون تومانی برای هر هکتار زراعت چوب، اضافه کرد: هر هکتار صنوبرکاری در سال ۲۵ مترمکعب چوب تولید میکند و لذا در یک دوره ۱۰ ساله شاهد تولید ۲۰۰ مترمکعب چوب در هکتار هستیم. همچنین این اراضی مستعد کشت محصولات جالیزی نیز بوده که برای زارع آورده دارد.

اختری، با اشاره به اهمیت حفاظت از جنگلها، یادآور شد: در هر هکتار جنگل سالانه ۲.۵ تن اکسیژن تولید میشود که معادل مصرف ۱۰ نفر است لذا میزان اکسیژن تولید شده در جنگلهای گیلان با وسعت ۵۶۵ هزار هکتاری، نیاز شش میلیون نفر را در سال تامین میکند.

وی با بیان اینکه هر هکتار جنگل ۲۵۰۰ مترمکعب آب ذخیره میکند، اظهار کرد: یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب در جنگلهای استان ذخیره شده است. علاوه بر این جنگلها از فرسایش خاک جلوگیری میکنند و در کنترل دما نقش دارند و موجب افزایش بارندگی میشوند.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :