پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - رئیس سازمان جنگل ها عنوان کرد برنامه ریزی برای زراعت چوب با پساب های نامتعارف
بازدید : 64 6 اسفند 1399 ساعت 8:48 شماره :82670

رئیس سازمان جنگل ها عنوان کرد برنامه ریزی برای زراعت چوب با پساب های نامتعارف

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان و به نقل از خبرگزاری ایسنا/گیلان رئیس سازمان جنگلها، استفاده از پسابهای نامتعارف در زراعت چوب را مورد توجه سازمان جنگلها دانست و بیان کرد: حدود ۵۰۰۰ هکتار از زراعت چوب را با پسابهای نامتعارف برنامهریزی کردیم.

مسعود منصور در جلسه ستاد زراعت چوب استان گیلان، رسالت مهم سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری را حفظ آب و خاک و پوشش گیاهی دانست و اظهار کرد: حیات و امنیت زیستی و غذایی ما وابسته به منابع طبیعی است.

وی حفظ منابع طبیعی را نیازمند حفاظت فیزیکی مبتنی بر جلوگیری از تخریب و دستاندازی غیر قانونی دانست و افزود: سازمان جنگلها تقویت اقدامات حفاظتی را سرلوحه کار خود قرار داده است و در این راستا سامانه ۱۳۹ را راهاندازیم کردیم.

رئیس سازمان جنگلها، با اشاره به تصویب آییننامه حمایت از محیطبانان و جنگلبانان، عنوان کرد: علاوه بر تجهیز پاسگاههای منابع طبیعی، دوربینهای مانیتورینگ را در عرصهها نصب کردیم و وضعیت جنگلها را رصد میکنیم.

منصور، زراعت چوب را یکی از اقدامات حفاظتی جنگل دانست و گفت: ظرفیت اسمی صنایع چوب کشور حدود هفت میلیون مترمکعب است که تا سال ۱۴۰۴ به ۱۳ میلیون مترمکعب خواهد رسید لذا باید خلاء مواد اولیه چوبی را جبران کنیم.

وی تامین مواد اولیه صنایع را جزو ماموریتهای سازمان جنگلها ندانست و یادآور شد: زراعت چوب اهداف حفاظتی سازمان جنگلها را محقق میکند و از جمله مهمترین عوامل بازدارنده قاچاق چوب است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، با اشاره به سازگار بودن زراعت چوب به عنوان یک کسب و کار با اهداف زیستمحیطی، خاطرنشان کرد: در سال جهش تولید، ۹ محور اساسی نقشآفرین در حفاظت از جنگلها را در قالب طرح «۹ در ۹۹» اجرایی کردیم و زراعت چوب یکی از این ۹ محور است.

منصور، به تعهد ۷۵ هزار هکتاری دولت در برنامه ششم برای زراعت چوب اشاره کرد و متذکر شد: در حال حاضر زراعت چوب در ۳۰ هزار هکتار اجرایی شده است.

وی استفاده از پسابهای نامتعارف در زراعت چوب را مورد توجه سازمان جنگلها دانست و بیان کرد: حدود ۵۰۰۰ هکتار از زراعت چوب را با پسابهای نامتعارف برنامهریزی کردیم.

رئیس سازمان جنگلها، از تامین نهال رایگان برای زراعت چوب در اراضی مستثنیات خبر داد و خاطرنشان کرد: تسهیلات هشت میلیون تومانی برای هر هکتار زراعت چوب با بازپرداخت بیست ساله در نظر گرفته شده است. همچنین صنایع سلولزی متعهد به خرید تضمیمی چوبآلات از زارعین هستند.

وی با اشاره به برداشت بالغ بر یک میلیون مترمکعبی طی امسال، گفت: فقط در استان گیلان ۱۸۰ هزار مترمکعب صنوبر برداشت شده است؛ البته چرخه پرداشت و کاشت ادامه دارد و سه برابر برداشت از جنگلهای هیرکانی، برداشت گونههای سنواتی و توسعه زراعت چوب داریم.

منصور، از شناسایی عرصههای مستعد زراعت چوب و سادهسازی دستورالعملها خبر داد و اظهار کرد: در زراعت چوب سنواتی تودههای جنگلی دارای گونههای بومی باید حفظ شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، با بیان اینکه زراعت چوب معضل واردات چوب را حل میکند، یادآور شد: واردات چوب با پوست مستعد آفت است و باید در مبدا آفتزدایی شود؛ همچنین آفتزدایی چوبهای وارداتی با فاصله مناسب از جنگل باشد.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :