پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - بازدید از نخستین طرح سرشاخه گیر گیلان رئیس سازمان جنگل‌ها ، مراتع و آبخیزداری کشور عصر امروز از نخستین طرح سرشاخه گیر گیلان در رودخانه پلنگ رودخان تنیان صومعه سرا بازدید کرد.
بازدید : 88 6 اسفند 1399 ساعت 21:51 شماره :82672

بازدید از نخستین طرح سرشاخه گیر گیلان رئیس سازمان جنگل‌ها ، مراتع و آبخیزداری کشور عصر امروز از نخستین طرح سرشاخه گیر گیلان در رودخانه پلنگ رودخان تنیان صومعه سرا بازدید کرد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز گیلان ؛ هدف از احداث این سازه ، کنترل سیلاب از طریق به تله انداختن سر شاخه ها ، تنه درختان و سایر آوردهای رودخانه هنگام جاری شدن سیلاب است.

مسعود منصور در بازدید از طرح های آبخیزداری صومعه‌سرا با بیان اینکه 450 شهر و 8 هزار و 650 روستا در کشور در معرض خطر سیلاب قرار دارد ، افزود : طرح هایی مثل سرشاخه گیردر صومعه‌سرا می‌تواند تا حدی جلوی سیلاب را بگیرد و آسیب‌ها را کاهش دهد .

معاون وزیر جهاد کشاورزی به خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در صومعه سرا گفت : راه پیشگیری از سیلاب‌ها ، اجرای طرح های آبخیزداری است که در هر منطقه و شرایط آب و هوایی ، باید یک نوع سازه ویژه احداث شود

وی افزود : در استان‌های شمالی اجرای طرح هایی نظیر سرشاخه گیر صومعه سرا که جلوی آوردهای سیل را گرفته و مانع  مسدود شدن آبروها و راه پل ها و در نتیجه کاهش اثرات تخریبی سیل می شود ، ضرورت دارد.

رئیس جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور گفت : از 125میلیون هکتار عرصه کشور که به عملیات آبخیزداری نیاز دارد ، تاکنون در 30 میلیون هکتار آن آبخیزداری انجام شده است .

وی افزود : امسال نیز عملیات آبخیزداری در یک میلیون و 200 هزار هکتار در حال انجام است که در سال 1400 با افزایش اعتبارات بقیه عرصه ها را هم تحت پوشش این عملیات قرار خواهیم داد.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :