پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مدیرکل منابع طبیعی پیش از خطبه های نماز جمعه رشت گفت: برای حفاظت و صیانت از منابع طبیعی باید فرهنگ سازی شود.
بازدید : 97 15 اسفند 1399 ساعت 14:27 شماره :83052

مدیرکل منابع طبیعی پیش از خطبه های نماز جمعه رشت گفت: برای حفاظت و صیانت از منابع طبیعی باید فرهنگ سازی شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان به مناسبت اولین روز از بزرگداشت هفته منابع طبیعی و آبخیزداری، دکتر میرحامد اختری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، پیش از خطبه های نماز جمعه رشت درخصوص اهمیت حفظ و حراست ازانفال الهی گفت: در حفظ و حراست از منابع طبیعی باید فرهنگ سازی شود که نقش ائمه جمعه در ترویج و اشاعه فرهنگ منابع طبیعی دربین مردم بسیارمهم و سازنده است.

 

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان تصریح کرد: مساحت عرصه های منابع طبیعی استان گیلان، حدود یک میلیونو هفده هزار هکتار است که 70 درصد خاک استان گیلان را شامل می شود.

ایشان همچنین به اهمیت بخش جنگل‌کاری در استان گیلان اشاره کرد و اظهارداشت: سال ۱۳۹۹، در حدود ۸۰۰هکتار از جنگل های استان عملیات احیا، توسعه، غنی سازی وعملیات مراقبتی به اجرا درآمده است.

دکتر اختری در ادامه نیز به سیاست های کلی منابع طبیعی استان بامحوریت بخش فنی وآبخیزداری اشاره کرد و افزود‌: از مهمترین اهداف در بخش آبخیزداری، توجه به آبراهه های فرعی وسرشاخه ها و مراتع استان بوده وبا طراحی و اجرای انواع فعالیت های مکانیکی، بیولوژیکی وبیومکانیکی تلاش نمودیم تاضمن ضمن کنترل وحفظ تناسب مقدار دام موجود باظرفیت مراتع استان نسبت به ارتقا پوشش گیاهی و پیشگیری از آبشویی خاک در قالب تهیه و اجرای طرح های مرتع‌داری اقدام نماییم که درگام اخیر رویکرد استان، توسعه طرحهای مرتع‌داری به طرح های چند منظوره واستفاده ازسایرظرفیت های مراتع برای ارتقا معیشت دامداران می باشد که ازجمله این فعالیت ها توجه به کشت گیاهان دارویی در قالب طرح های جدید به موازات دامداری است ودرشش ماهه اخیر به هفتاد درصد پیشرفت دراین بخش رسیدیم.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان در پایان نیز به نقش پر اهمیت زراعت چوب در استان اشاره کرد و گفت: جهت تامین نیاز چوبی صنایع چوب و همچنین درمسیر تأمین معیشت مردم وحفظ درختان باارزش جنگلی، به مردم طبیعت دوست گیلان توصیه می شود، نسبت به کاشت گونه صنوبر اقدام نمایند و باتوجه به کسب عنوان نخست استان گیلان در کاشت وتولید صنوبر  ( زراعت چوب )  در سطح کشور، دستگاههای ذیربط به گونه ای برنامه ریزی نمایند که تسهیلات بانکی به ساده ترین روش ممکن در اختیار تولیدکنندگان و علاقمندان قرارگیرد.

همچنین پس از اقامه نماز جمعه رشت،مراسم نمادین غرس نهال توسط حضرت آیت الله العظمی فلاحتی، نماینده محترم ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت در محوطه مصلی رشت انجام شد و تعداد زیادی نهال رایگان نیز بین نمازگزاران محترم توزیع گردید

.

 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :