پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مدیرکل منابع طبیعی گیلان عنوان کرد وقوع ۵۴ سیل در گیلان طی دهه اخیر/ لزوم تقویت فرهنگ حفاظت از مراتع و جنگل ها
بازدید : 41 24 اسفند 1399 ساعت 10:33 شماره :83788

مدیرکل منابع طبیعی گیلان عنوان کرد وقوع ۵۴ سیل در گیلان طی دهه اخیر/ لزوم تقویت فرهنگ حفاظت از مراتع و جنگل ها
به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان و به نقل از خبرگزاری ایسنا مدیرکل منابع طبیعی گیلان، تغییرات شدید و ناگهانی جوی و تجاوز به حریم رودخانهها را از مهمترین علل وقوع سیل در استان دانست و متذکر شد: طی سالهای ۹۹-۹۱، ۵۴ مورد سیل در استان داشتیم.

آبخیزداری علم و هنر برنامه‌ریزی مستمر و اجرای اقدامات لازم برای مدیریت منابع حوضههای آبخیز اعم از طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثرات منفی در منابع آب و خاک است.

در آبخیزداری اهدافی همچون کنترل فرسایش و رسوب، تثبیت و پایدارسازی رانش زمین، تقویت سفرههای آب زیرزمینی و تقویت پوشش گیاهی دنبال میشود.

آبخیزداری و آبخوانداری همچنین یکی از اقدامات موثر در کنترل سیلاب است که این مسئله در سال‌های اخیر مورد تاکید مقام معظم رهبری واقع شده و در سال ۹۷ مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به دستور ایشان به این مسئله اختصاص یافت. پیش‌بینی رهبر معظم انقلاب اسلامی برای انجام اقدامات آبخیزداری در کشور در مواقع خشکسالی و ترسالی نشان‌دهنده اهمیت مسئله آبخیزداری در کشور برای جلوگیری از وقوع سیلاب‌های ویرانگر در زمان ترسالی و ذخیره آب در زمان خشکسالی است

میرحامد اختری با اشاره به مساحت یک میلیون و ۴۷۱ هزار و ۱۰۰ هکتاری استان گیلان، اظهر کرد: گیلان در بخش ساحلی جنوب غربی دریای خزر واقع شده و کوهپایههای تالش و البرز را در بر میگیرد.

وی میزان بارندگی استان گیلان را بین ۲۱۰ میلیمتر تا ۱۶۰۰ میلیمتر متغیر دانست و افزود: میانگین درجه حرارت سالیانه گیلان ۱۸ درجه سانتیگراد است لذا گیلان در مجموع، استانی دارای آب و هوایی مرطوب و خیلی مرطوب قلمداد میشود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، با بیان اینکه ۵۶۵ هزار هکتار از مساحت استان را جنگل، ۲۴۵ هزار هکتار را مرتع و ۴۳۸ هزار هکتار را اراضی باغی و زراعی تشکیل میدهد، تصریح کرد: ۲۲۳ هزار و ۱۰۰ هکتار نیز مربوط به تالابها، آببندانها، رودخانهها و... است.

چرایی تخریب اراضی و آبشویی قشر ارزشمند خاک

اختری، توپوگرافی بسیار متراکم، تراکم جمعیت بسیار بالا، عمق کم خاک در مناطق مرتفع کوهستانی، درصد شیب زیاد، بالا بودن ضریب هرزآب، شرایط سخت اقلیمی، توسعه مناطق مسکونی در جلگه و جنگل و سیلخیزی را از جمله محدودیتهای استان گیلان دانست و گفت: استان گیلان دارای چهار حوضه آبخیز غرب(آستارا، تالش و رضوانشهر)، مرکزی(رضوانشهر، ماسال، صومعهسرا، بندرانزلی، فومن، شفت و رشت)، سفیدرود(لاهیجان، رودبار، رشت، آستانه اشرفیه و سیاهکل) و شرق(رودسر، املش، لنگرود، لاهیجان، آستانه اشرفیه و سیاهکل) است.

وی با بیان اینکه گیلان با توجه به اقلیم مرطوب و خیلی مرطوب و دارا بودن پوشش جنگلی و مرتعی جزو استانهای مستعد فرسایش با ظرفیت بالای تولید رسوب است، ادامه داد: گیلان پتانسیل سیلخیزی دارد و وقوع سیل در طی سنوات اخیر، منجر به ایجاد خسارتهای قابل ملاحظهای به ویژه از نظر هدررفت منابع آب و خاک و زیرساختهای ارتباطی، خدماتی و اقتصادی شده است

مدیرکل منابع طبیعی گیلان، تغییرات شدید و ناگهانی جوی، شدت و تداوم بارندگی، درصد بالای شیب، تخریب و تغییر کاربری جنگلها و مراتع و کاهش ظرفیت نگهداشت آب، افزایش تولید روانآب، افزایش سرعت تولید و انتقال جریان سیل، تجاوز به حریم رودخانهها، وجود درصد رس بالا در خاکهای جنگلی و تسریع در تولید روانآب در بارندگیهای شدید را از مهمترین علل وقوع سیل در استان دانست و متذکر شد: متاسفانه طی سالهای ۹۹-۹۱، ۵۴ مورد سیل در استان گیلان داشتیم که خسارتهایی را به دنبال داشت.

وی پهنههای مناطق مرتفع، کوهستانی و پرشیب استان را دارای پتانسیل سیلخیزی دانست و اضافه کرد: مناطق پاییندست و کمشیب جلگهای نیز مناطق سیلگیر استان و محل بالا آمدن و طغیان سیل است.

اختری، مهمترین پیامد سیل را تحمیل خسارتهای جانی و مالی دانست و تصریح کرد: تخریب اراضی و آبشویی قشر ارزشمند خاک و هویدا شدن سنگ بستر، وقوع رانش و لغزش و حرکتهای تودهای خاک، از دسترس خارج شدن حجم زیادی از آب شیرین و تغییرات نامتوازن چهره ظاهری اراضی در مناطق سیلخیز و سیلگیر از دیگر پیامدهای وقوع سیل است.

آبخیزداری؛ مهمترین راهکار کنترل سیلاب

مدیرکل منابع طبیعی گیلان خاطرنشان کرد: استان گیلان با توجه به ساختارهای زمینشناسی، خاکشناسی، آب و هوایی و توپوگرافی با درصد شیب بالا از جهت ایجاد انواع حرکتهای تودهای در بخشهای مختلف زمینلغزش دارای پتانسیل بسیار بالایی است.

وی با تاکید بر لزوم اجرای طرحهای مشترک در حوضههای آبخیز، تقویت پوشش گیاهی با اولویت کار در مراتع به منظور کاهش روانآب و تثبیت دیوارههای ریزشی رودخانهها و آبراههها، گفت: برای کنترل سیل علاوه بر جلوگیری از شدت بهرهبرداری و تخریب اراضی در مناطق کوهستانی، نیازمند توانمندسازی جوامع روستایی جهت انجام عملیات نهالکاری، بذرپاشی و قرق و تقویت فرهنگ حفاظت از مراتع و جنگلها هستیم

 

اختری، با اشاره به ضرورت مدیریت جامع حوضههای آبخیز استان، یادآور شد: با توجه به تخصیص اعتبارات صندوق توسعه ملی به پروژههای آبخیزداری، طی سنوات گذشته خسارات ناشی از سیل با منشا عدم اجرای آبخیزداری کمتر شده است.

وی آبخیزداری را مهمترین راهکار جهت کنترل سیلاب و رسوبات و مقابله با سیل دانست و تصریح کرد: پروژههای آبخیزداری به سه دسته بیولوژیکی، مکانیکی و بیومکانیکی تقسیم میشود که عملیات بیولوژیکی در مراتع با کاشت نهال جهت حفظ خاک و جلوگیری از حرکت خاک هنگام بارندگی انجام میشود. در پاییندست نیز با انجام عملیات مکانیکی اقدام به کنترل سیل و جمعآوری آب میکنیم.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان، فرسایش سالانه خاک در گیلان را بین هشت تا ۱۲ تن در هکتار دانست که بیشتر در مناطق کوهستانی رخ میدهد و اظهار کرد: اعتبارات استانی جوابگوی اجرای پروژههای آبخیزداری نیست لذا با عنایت رهبر معظم انقلاب، سال ۹۸ معادل ۲۹ میلیارد تومان و سال ۹۹ معادل ۱۶ میلیارد تومان به این پروژهها اختصاص یافت که امیدواریم این مهم تداوم یابد.

 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :