پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - رفع تصرف ۱۲.۵ هکتاری از اراضی ملی/ خطر توسعه اراضی زراعی در حاشیه جنگل
بازدید : 36 7 ارديبهشت 1400 ساعت 16:53 شماره :84912
خطر توسعه اراضی زراعی در حاشیه جنگل
رفع تصرف ۱۲.۵ هکتاری از اراضی ملی/ خطر توسعه اراضی زراعی در حاشیه جنگل

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان و به نقل از خبرگزاری ایسنا/گیلان سرپرست منابع طبیعی رشت، قطع درختان جنگلی و حمل چوبآلات غیر مجاز را از معضلات منابع طبیعی شهرستان دانست و یادآور شد: توسعه اراضی زراعی در حاشیه عرصههای جنگلی نیز خطر تصرف اراضی ملی را بیشتر کرده است.

مهدی پورمیرزایی با بیان اینکه ۳۱ هزار هکتار از اراضی شهرستان رشت جزو انفال محسوب میشود، اظهار کرد: ۲۵ درصد مساحت شهرستان رشت را اراضی ملی تشکیل میدهد که شامل ۱۵ هزار هکتار اراضی جنگلی و جنگلکاری بوده و مابقی مربوط به اراضی ساحلی، آببندانها و بیشهزارهاست.

وی از رفع تصرف ۱۲.۵ هکتار از اراضی ملی استان در سال گذشته خبر داد و اضافه کرد: در حوزه قاچاق چوبآلات جنگلی نیز ۳۷۱ فقره پرونده برای حمل چوبآلات غیر مجاز(ماده ۴۸) و ۱۴۰ فقره پرونده برای قطع درختان جنگلی(ماده ۴۲) تشکیل شد و ۹۰ متخلف را تحویل مراجع قضایی دادیم.

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری رشت، از کشف و ضبط ۱۰۷۰ مترمکعب چوبآلات جنگلی قاچاق و ۲۰۰ استر هیزم خبر داد و گفت: همچنین طی سال گذشته ۹ فقره آتشسوزی سطحی در اراضی جنگلی شهرستان به وقوع پیوسته است.

پورمیرزایی، پارک جنگلی سراوان و امامزاده هاشم را یکی از مهمترین اراضی ملی شهرستان دانست و تصریح کرد: با همکاری مسئولان استانی و ملی باید معضل پسماند در منطقه سراوان رفع شود.

وی قطع درختان جنگلی و حمل چوبآلات غیر مجاز را از دیگر معضلات منابع طبیعی شهرستان رشت دانست و یادآور شد: توسعه اراضی زراعی در حاشیه عرصههای جنگلی نیز خطر تصرف اراضی ملی را بیشتر کرده است لذا براساس قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها اقدام به رفع تصرف و تشکیل پرونده قضایی برای متخلفان میکنیم.

سرپرست منابع طبیعی رشت، با بیان اینکه سالانه اقدام به واکاری، اصلاح، مرمت و بهبود کیفیت جنگل، تقویت توان تولید عرصههای جنگلی و بهسازی سیمخاردارهای حفاظتی میکنیم، ادامه داد: مهمترین اقدامات اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رشت در حوزه برنامههای مدیریتی و پرورشی جهت بهبود وضعیت جنگلها و حفاظت و صیانت از عرصههاست.

وی با اشاره به راهاندازی سامانه «همیار طبیعت» از علاقمندان به منابع طبیعی و جنگلها خواست جهت مقابله با تصرفات غیر مجاز و قاچاق چوب و تخریب منابع طبیعی در این سامانه ثبت نام کنند و گفت: برای افراد کارت همیار طبیعت، کارت حفاظتی، کارت مروج و کارت همیار طبیعت دانشآموزی صادر میکنیم تا بازوی ادارهکل منابع طبیعی استان در حفاظت از عرصهها باشند.

پورمیرزایی، از مسئولان محلی به ویژه شوراهای شهر و دهیاران خواست به جلوگیری از قطع درختان و تصرف اراضی ملی در روستاها کمک کنند و یادآور شد: شماره شبانهروزی ۱۵۰۴ آماده دریافت گزارشات مردمی مبنی بر قاچاق چوب، تصرف اراضی و حریق در جنگلهاست.

وی با بیان اینکه دهیاران بدون اخذ استعلام از اداره منابع طبیعی شهرستان از هرگونه تصرف و بهرهبرداری از اراضی ملی محدوده روستاها پرهیز کنند، ادامه داد: مناطق روستایی و فضاهای ساحلی از مواهب الهی هستند و فضای سبز شهرستان را تشکیل میدهند لذا مردم و مسئولان در حراست از این سرمایه ملی به ادارهکل منابع طبیعی استان کمک کنند.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :