پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - کشت ۴۰۰ هکتاری گل گاوزبان و گلپر
بازدید : 26 6 ارديبهشت 1400 ساعت 14:57 شماره :84913

کشت ۴۰۰ هکتاری گل گاوزبان و گلپر

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان و به نقل از خبرگزاری ایسنا/گیلان مدیرکل منابع طبیعی گیلان، از تهیه و تصویب نخستین سند توسعه گیاهان دارویی در مراتع استان خبر داد و گفت: در حال حاضر ۴۰۰ هکتار کشت گل گاوزبان و گلپر داریم.

میرحامد اختری، با بیان اینکه قریب به ۲۴۵ هزار هکتار( ۲۴۴ هزار و ۹۸۶ هکتار) از اراضی ملی استان گیلان را مراتع تشکیل میدهند، اظهار کرد: ممیزی مراتع از طریق شناسایی بهرهبرداران ذیصلاح و تعیین ظرفیت چرا و محدوده های عرفی دامداران جهت اعطای پروانه چرا انجام شده و در سالهای اخیر تلاش کردیم تا این بهرهبرداران به سوی تهیه طرحهای مرتعداری هدایت شوند.

وی نحوه بهرهبرداری دامداران از مراتع را در قالب طرحهای مرتعداری و پروانههای چرا دانست و افزود: با توجه به فرصت دوساله(۱۴۰۰-۱۳۹۹) تعیین شده برای ساماندهی تمامی پروانههای چرای موجود در مراتع استان، در تلاش هستیم که تا پایان سال ۱۴۰۰ برای کلیه مراتع استان طرحهای مرتعداری تهیه شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، با بیان اینکه دامداران به مدت سه ماه فرصت بهرهبرداری از مراتع جهت تعلیف دامهای خود را دارند، تصریح کرد: دامداران از نیمه خرداد وارد مراتع میشوند و در چارچوب ظرفیت مجاز چرای تعیین شده برای هر دامدار اقدام به تعلیف دامهای خود میکنند.

اختری، چرای دام مازاد را تخریب مراتع توسط دامدار تلقی کرد و گفت: دامهای تازه متولد شده مشمول چرای مازاد نیستند و تا چند ماه در سرشماری «دامهای موجود» حساب نمیشوند.

وی از کسب رتبه برتر گیلان در کشت گیاهان دارویی خبر داد و خاطرنشان کرد: برای نخستین بار در گیلان اقدام به کشت گیاهان دارویی شامل گل گاوزبان و گلپر در سطح ۴۰۰ هکتار از مراتع شهرستانهای املش، سیاهکل، تالش، شفت، رضوانشهر، رودبار و رودسر کردیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، همچنین از تهیه و تصویب سند توسعه گیاهان دارویی در مراتع استان خبر داد و عنوان کرد: این سند راهبردی علاوه بر شناسایی ظرفیتهای جدید، افزایش سطح تحت پوشش گونهها و توسعه سطح زیر کشت گیاهان دارویی، اصلاح طرحهای مرتعداری به طرحهای چندمنظوره و تلفیقی را دنبال میکند تا دامداران بتوانند درآمدهای جانبی و جایگزین چرای دام مازاد خود از مراتع داشته باشند.

وی با بیان اینکه سرانه کم دام موجب کاهش درآمد دامداران گیلانی و غیر اقتصادی شدن دامداری برای آنان شده است، گفت: توسعه گیاهان دارویی در کنار کمک به معیشت دامداران، به حفاظت از مراتع و کاهش فشار بهرهبرداران بر مراتع کمک میکند، زیرا دامدار دیگر مجبور نخواهد بود برای کسب درآمد بیشتر از ظرفیت مجاز چرا تخطی کند و دچار خسارت شود.

اختری، با اشاره به اجرای سالانه عملیاتهای بیولوژیکی شامل بذرپاشی، کپهکاری و قرق جهت تقویت و احیای مراتع، اضافه کرد: دامداران در قالب طرحهای مرتعداری نسبت به نگهداری و توسعه مراتع تکلیف دارند و در کنار بهرهبرداری از مرتع، اقدام به حفاظت از پروژههای بیولوژیکی اجرا شده و اطفای حریق مراتع میکنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، با بیان اینکه ۴۵۱ پارچه مرتع در استان داریم، یادآور شد: برای ۲۴۵ پارچه از مراتع استان طرح مرتعداری تهیه شده که از این تعداد، ۱۷۴ فقره طرح مرتعداری به مجریان واگذار شده است لذا دامدارانی که دارای پروانه چرا هستند، باید نسبت به تهیه طرحهای مرتعداری اقدام کنند که این طرحها پس از تصویب اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به وجود ۱۱ هزار و ۹۴۰ دامدار مجاز در گیلان، اظهار کرد: این دامداران ۶۶۷ هزار و ۶۶۵ واحد دامی مجاز را در مراتع استان تعلیف میکنند.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :