پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - معاون فنی و آبخیزداری گیلان عنوان کرد
بازدید : 79 13 تير 1400 ساعت 15:54 شماره :86829

معاون فنی و آبخیزداری گیلان عنوان کرد

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان و به نقل از خبرگزاری ایسنا/گیلان معاون فنی و آبخیزداری گیلان، با بیان اینکه از محل اعتبارات آبخیزداری برای هشت شهرستان پروژه تعریف کردیم، افزود: این پروژهها با متوسط پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد در دست اقدام است. پروژههای مرتع نیز که پیشرفت فیزیکی صد درصدی دارد، در چهار شهرستان اجرایی شده است.

فریور نقوی، با اشاره به جذب ۱۵۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق ملی توسعه برای پروژههای آبخیزداری در سال ۹۹، اظهار کرد: همچنین ۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای پروژههای مرتع جذب کردیم.

وی با بیان اینکه از محل اعتبارات آبخیزداری برای هشت شهرستان پروژه تعریف کردیم، افزود: این پروژهها با متوسط پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد در دست اقدام است. پروژههای مرتع نیز که پیشرفت فیزیکی صد درصدی دارد، در چهار شهرستان اجرایی شده است.

معاون فنی و آبخیزداری ادارهکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، از جذب اعتبار ۱۲۰ میلیون تومانی از محل اعتبارات ملی مدیریت پایدار مراتع در سطح سه شهرستان خبر داد و عنوان کرد: این پروژهها نیز پیشرفت صد درصدی دارد.

نقوی، با بیان اینکه از محل اعتبارات ملی در قالب «پرورش گیاهان دارویی» نیز یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال جذب شده است، اضافه کرد: پرورش گلپر و گل گاوزبان در سطح هفت شهرستان در دست اقدام است.

وی همچنین از تدوین سند توسعه گیاهان دارویی برای نخستینبار در گیلان خبر داد و خاطرنشان کرد: این سند در سطح ۵۳۰۰ هکتار ۱۰ شهرستان اجرایی خواهد شد که امیدواریم در سال ۱۴۰۰ از محل اعتبارات ملی سهم خوبی برای ترویج کشت گیاهان دارویی در نظر گرفته شود.

معاون فنی و آبخیزداری گیلان، با اشاره به اجرای پروژههای آبخیزداری در سال ۱۴۰۰، تصریح کرد: در مجموع از محل اعتبارات ملی در سطح ۱۰ شهرستان عملیات اجرایی داریم که در دست اقدام است؛ همچنین ظرفیت پروژههایی که از مطالعات گذشته موجود بودند را شناسایی و بهروزرسانی کردیم که در این راستا برای سال جاری بالغ بر ۸۰۰ میلیارد ریال پروژه تعریف شده است.

وی از تخصیص ۲۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای عملیات آبخیزداری خبر داد و عنوان کرد: در مراتع عملیات بیولوژیک شامل کپهکاری و بذرپاشی و قرق و... اجرایی میشود و عملیات آبخیزداری شامل سازههای بتنی و سنگی - ملاتی و بندهای چپری و گابیونی و... است.

نقوی، با بیان اینکه پروژههای آبخیزداری میتواند به جریانات آبهای سطحی که در اثر بارشهای موسمی و رگبارهای پراکنده جاری شده فرصت جذب در سفرههای آب زیرزمینی دهد، گفت: استان گیلان کوهستانی است و فاصله کوه و دریا بسیار کم است لذا نزولات جوی به سرعت به دریا میریزد و باعث خشکی و کمآبی نهرها و رودخانهها میشود.

معاون فنی و آبخیزداری گیلان ادامه داد: با احداث سازههای آبخیزداری میتوانیم جریانات سطحی آب را مدیریت کنیم و علاوه بر غنیسازی سفرههای آب زیرزمینی، از رسوبگذاری در طول رودخانهها بکاهیم.

وی تقویت سفرههای آب زیرزمینی را موجب احیای چشمهها و چاههایی دانست که در جای جای استان موجود در اختیار مردم است و افزود: آب منطقهای و آب و فاضلاب از این چشمهها و چاهها برای تامین آب شرب و کشاورزی استفاده میکنند. همچنین میتوانند پاسخگوی نیاز آبی مردم در مواقع خشکسالی باشند.

نقوی، خواستار مشارکت دستگاههای ذیربط در امر اجرای پروژههای آبخیزداری شد و اظهار کرد: فعالیتهای آبخیزداری به حفظ و تقویت و تداوم سفرههای آب زیرزمینی کمک میکند که نقش مهمی در عملکرد دستگاههای تامینکننده آب شرب و کشاورزی به ویژه در شرایط کمآبی دارد.

معاون فنی و آبخیزداری گیلان، در ادامه از تعیین فرصت دو ساله برای تمدید پروانههای چرا خبر داد و یادآور شد: بالغ بر ۴۰۰ فقره پروانه چرا داریم لذا یکی از اعضای خانواده صاحبان پروانههای چرا که در سنوات گذشته فوت شده و پروانههای آنان بلاتکلیف است، میتواند با طی مراحل قانونی نسبت به انتقال این پروانه به نام خود و ادامه شغل دامداری اقدام کند.

وی پنچ مرداد سال ۱۴۰۱ را نقطه پایان این واگذاری قانونی دانست و تصریح کرد: بعد از پایان مهلت تعیین شده این پروانهها ابطال خواهد شد.

 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :