پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان ادعای سوزندان درختان "جنگل توشی سیاهکل" را تکذیب کرد
بازدید : 22 1 ارديبهشت 1401 ساعت 14:0 شماره :95837

یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان ادعای سوزندان درختان "جنگل توشی سیاهکل" را تکذیب کرد

آتش سوزی سیاهکل 1 اردیبهشت

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان، به نقل از خبرگزاری تسنیم، سرهنگ محمد قربانی لرد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، درباره صحت کلیپ منتشرشده از آتش‌ زدن عمدی درختان جنگل‌ روستای "توشی" شهرستان سیاهکل جهت تغییر کاربری آن اظهار داشت: ‌ منطقه منتشر شده در کلیپ مذکور جزو جنگل‌های در دست کاشت منابع طبیعی بوده و جزو جنگل‌های هیرکانی نیست.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با بیان اینکه این منطقه جزو طرح جنگل‌کاری کاج است گفت: جنگل‌های روستای توشی سیاهکل یکی از مناطق بحرانی حریق است که هر ساله با روشن کردن یک آتش کوچک توسط گردشگران یا جنگل‌نشینان به‌ویژه در ایام وزش باد گرم شاهد حریق در آن هستیم.

وی با بیان اینکه جنگل روستای توشی شهرستان سیاهکل دی‌ماه سال گذشته دچار حریق شد و سوختگی درختان در کلیپ، مربوط به همان زمان است تصریح کرد: در این حریق کف جنگل‌ توشی به صورت سطحی سوخت و این حریق عمیق نبود لذا همه آن درختان نیز در یک سطحی سوخته‌ یا با دود سیاه شدند.

قربانی با بیان اینکه اگر به بالای درخت و شاخه‌های بالایی آن نگاه کنید سبز و زنده بوده و در حال رشد است از این رو ادعای سوزاندن درختان برای خشکاندن آنان و سپس تغییر کاربری جنگل صحت نداشته و کاملاً کذب است افزود: این مشاهدات براساس بازدید میدانی کارشناسان مربوطه از جنگل روستای توشی شهرستان سیاهکل است.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان درباره کلیپ منتشر شده از قطعه کردن یک اصله درخت در جنگل‌های امام‌زاده اسحاق شفت گفت: در فیلم منتشر شده از این منطقه نیز یک اصله درخت توسط افرادی قطعه شده بود که عوامل آن اکنون شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شدند و دادستان شفت نیز پیگیر این موضوع است.

وی افزود: در این مورد چندین فرضیه مطرح است نخست اینکه اگر فرد قاچاقچی بوده به چه علت پس از قطعه کردن درخت تا نصف، به همان شکل آن را رها کرده و نخستین فرضیه ما مغرضانه بودن این اقدام است و همان‌طور که در فیلم نیز مشاهده شد این قطعه کردن درخت مربوط به یک درخت بوده و اکنون موضوع در دست بررسی است.

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :