پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - پارکهای جنگلی استان گیلان
پارکهای جنگلی استان گیلان
پاركهاي جنگلي:
استان گيلان يكي از استانهاي شمالي كشور ايران است كه 14711 كيلومتر مربع وسعت داشته و از شمال به درياي خزر و از شرق به استان مازندران و از جنوب به استان زنجان و قزوين و از غرب به استان اردبيل متصل مي گردد.
بخش وسيعي از آن جلگه اي و مابقي كوهستاني است. رشته كوههاي البرز همانند ديواري در غرب و جنوب گيلان كشيده شده و به همين سبب آب و هواي آن را معتدل ساخته و اين استان را جزء مطلوب ترين ناحيه كشور قرار داده است.
با عنايت به بارش باران بيش از 2000 ميليمتر در طول سال، استان سرسبز گيلان داراي منابع عظيم و با ارزش جنگلي مي باشد كه بيشترين سهم از پوشش جنگلي را نسبت به ساير استانهاي كشور دارا بوده و يكي از زيباترين مناطق ايران است كه هر ساله پذيراي ميليونها نفر توريست داخلي و خارجي مي باشد كه براي ديدن ويژگيهاي منحصر به فرد اين استان به خطه سرسبز گيلان عزيمت مي نمايند.
 
پاركهاي جنگلي استان گيلان:
با توجه به آب و هواي بسيار مستعد گيلان براي ايجاد انواع پاركها و فضاي سبز و با درنظر گرفتن اهداف تفرجگاهي و گردشگري، مناطق مساعد و مناسب جهت بهره وري بهينه از طبيعت سبز، اين موهبت الهي، توسط اداره كل منابع طبيعي استان گيلان در يك برنامه زمانبندي شده، جهت حفظ و گسترش جنگل و لزوم ايجاد، نگهداري و تجهيز پاركهاي جنگلي، به پارك تبديل گشته است كه در ذيل به چند پارك جنگلي احداث شده كه داراي امكانات رفاهي بوده و آماده بهره برداري مي باشند، اشاره مي گردد:
نام پارك جنگلي
حوزه شهرستان
مساحت (هكتار)
ميرزاكوچك
رودبار
6
امام زاده هاشم
رشت
8
سراوان
رشت
1487
ماسوله
فومن
2041
قلعه رودخان
فومن
1870
دكتر درستكار (گيسوم)
رضوانشهر
1071
بي بي يانلو
آستارا
1512
 


ضمناً لازم به ذكر است كه پاركهاي جنگلي، كندلات در رودبار، صفرابسته در آستانه اشرفيه، لله رود و سفيد آب در رودسر، هلودشت در املش، شيخ زاهد در لاهيجان، ريزه مندان در ماسال در مراحل احداث و آماده سازي مي باشند. در ادامه به معرفي چند پارك مطرح استان پرداخته مي شود:
پارك جنگلي ميرزاكوچك:
پارك جنگلي ميرزاكوچك به مساحت 6 هكتار در حوزه اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان رودبار قرار دارد، پارك مذكور با داشتن طبيعتي زيبا، داراي چشم انداز كوه و رودخانه بوده و با داشتن امكاناتي چون ميز و صندلي، كباب پز، سرويس بهداشتي، سكوي نصب چادر، سرويس بهداشتي، محوطه بازي براي كودكان، سطل زباله، آلاچيق و... محيطي مناسب براي گردشگراني كه از پارك بازديد مي نمايند ايجاد كرده است.
 
پارك جنگلي سراوان:
پارك جنگلي سراوان به مساحت 1487 هكتار با داشتن طبيعتي بسيار زيبا و چشمگير در قسمت غربي جاده رشت به قزوين و در فاصله 17 كيلومتري از مركز استان واقع گرديده كه روزانه پذيراي ميهمانان عزيز طبيعت دوستي مي باشد كه براي گذران اوقات فراغت خود به همراه خانواده به پارك عزيمت مي نمايند.
پارك سراوان علاوه بر جاذبه هاي خاص طبيعي و استقرار گونه هاي متنوع درختي و درختچه اي، پرندگان و جانوران گوناگون و همينطور موقعيت قرارگيري و شكل زمين در نقاط مختلف آن كه در بردارنده چشم اندازهاي متفاوتي ميباشد، يكي از قطب هاي گردشگري شهرستان رشت به شمار ميرود. و با دارا بودن يك سري امكانات رفاهي از جمله آلاچيق، ميز و نيمكت، كباب پز، محوطه بازي براي كودكان، وسايل بازي كودكان، سطل زباله، سرويس بهداشتي، سكوي نصب چادر و... محيطي مناسب جهت رفاه حال گردشگران ايجاد كرده است.
 
پارك جنگلي امام زاده هاشم:
اين پارك در كيلومتر 25 جاده رشت به تهران به بخش امام زاده هاشم كه از توابع شهرستان رشت به مساحت 8 هكتار واقع گرديده است.
اين پارك به دليل قرار گرفتن در منطقه زيارتي امام زاده هاشم، از استقبال زيادي توسط زائرين و گردشگران بين راهي كه در هنگام مسافرت به تهران يا از تهران به رشت قصد استراحت دارند، برخوردار است.
از امكانات رفاهي داخل پارك مي توان به تاسيسات آب و سرويس هاي بهداشتي، سكوي نصب چادر و محيط جنگلي دلپذير آن نام برد.
 
پارك جنگلي ماسوله ـ فومن:
شهر ماسوله در فومن داراي جلوه هاي خاص طبيعي بوده كه براي ارتقاء سطح فرهنگ گردشگري و گذراندن وقت آزاد به نحو شايسته و مطلوب به مكان توريستي مبدل گشته و اين طرح باعث حفاظت از جنگل و بازسازي بخش هاي مختلف آن شده و همچنين امكاناتي را براي رفاه مسافران ايجاد كرده است كه در گذشته از ماسوله به نام شهر صخره ها نام مي بردند.
پارك موردنظر به وسعت 2041 هكتار كه قسمت اعظم آن كوهستاني و ميانبند بوده در ماسوله واقع مي باشد كه در جنوب غربي شهر فومن و در استان گيلان قرار دارد. فاصله آن تا مركز استان 62 كيلومتر و تا فومن 35 كيلومتر است.
منطقه فوق با توجه به ويژگيهاي تاريخي و ژئومورفولوژي و اقليم خزري توام با كوهستاني يكي از مهمترين سايت هاي ايرانگردي و جهانگردي در استان و حتي ميان كشورهاي خاور ميانه مي باشد. ويژگي هاي سنتي بناهاي ماسوله به طرز زيبا و با اصول مهندسي سنتي و معماري خاص به سمت كوهپايه بنا شده است و چشم انداز آنها به صورت پلكاني از كوه به دره و وضعيت منحصر به فرد آن سالانه، پذيراي مشتاقان بيشماري مي باشد.
 
پارك جنگلي قلعه رودخان:
پارك جنگلي قلعه رودخان به مساحتي بالغ بر 1870 هكتار كه قسمت اعظم آن كوهستاني و ميان بند مي باشد، داراي طبيعتي بسيار زيبا و چشمگير بوده كه در جوار روستاي قلعه رودخان در فاصله 20 كيلومتري جنوب شرقي فومن قرار دارد.
اين پارك علاوه بر جاذبه هاي خاص طبيعي خود داراي ويژگي منحصر به فرد ديگري نيز بوده، كه وجود قلعه اي تاريخي در منتهي اليه حد جنوبي آن مي باشد. قلعه رودخان يا قلعه حسامي كه به حسام الدين بن اميره دوباج اسحاقي (907 ـ 923 هـ ـ ق) منسوب است از بزرگترين دژهاي نظامي ايران و گيلان بوده و سال احداث آن براساس تحقيقات و پژوهشهاي انجام شده قرن پنجم يا ششم هجري قمري مصادف با حكومت سلجوقيان است. اين قلعه بر فراز كوه با ساختماني ساخته شده منطبق بر رعايت كامل اصول فني و مهندسي، كه با استفاده از مصالح ابتدائي و بدون دسترسي به آبادي خلق گرديده و موجب حيرت گردشگران و مشتاقاني مي باشد كه در طول سال، از داخل و يا خارج كشور براي بازديد اين بناي تاريخي به پارك مي آيند.
 
پارك جنگلي دكتر درستكار (گيسوم):
پارك جنگلي دكتر درستكار به مساحت 1071 هكتار كه قسمتي از جنگلهاي گيسوم را شامل مي باشد، داراي طبيعتي بسيار زيبا و چشمگير بوده و در 78 كيلومتري از مركز استان در مسير اصلي جاده رشت به آستارا واقع گرديده است. كه در شرق آن رضوانشهر و در غرب آن هشتپر قرار دارد.
اين پارك به دليل طبيعت بسيار زيبا و ديدني و همينطور به دليل موقعيت سوق الجيشي خود در جوار كوه و دريا و داشتن امكانات رفاهي از قطب سياحتي و تفريحي برخوردار بوده و سالانه مسافران عبوري يا گردشگران بسياري براي بهره گيري از فضاي آن به پارك عزيمت مي نمايند.
پارك مذكور داراي يك سري امكانات براي رفاه حال گردشگران و بازديدكنندگان از پارك مي باشد كه عبارتند از: آلاچيق، سكوي نصب چادر، سرويس بهداشتي، ميز و صندلي و نيمكت، كباب پز، سطل زباله و...
پارك جنگلي بي بي يانلو آستارا:
پارك جنگلي بي بي يانلو به وسعت 1512 هكتار، جزء جنگلهاي هيركاني غربي است كه در ضلع جنوب غربي شهرستان آستارا واقع شده و فاصله آن تا آستارا پنج كيلومتر بوده و از طريق جاده آسفالته كمربندي آستارا به اردبيل مي باشد.
پارك مذكور داراي جاذبه هاي طبيعي زيبا و خاصي مي باشد كه علاوه بر تنوع فراوان رويشگاههاي جنگلي و جانوري آن، از نظر ژئومورفولوژي وجود چندين دره با دامنه هاي پوشيده از جنگل و يالهاي نسبتاً بلند و چندين قله به عنوان سيماي ويژه و بديع و چشم انداز منحصر به فرد و جالب توجه اي ايجاد كرده، در هر زماني از سال مشتاقان زيادي را به خود جلب مي نمايد.
چاپ | ارسال به ديگران  |